Blog

Radíme na RTVS


Ako ľahšie dýchať po covide. Naliehavosť potreby rehabilitácie po prekonaní covid 19 si začína uvedomovať aj široká verejnosť. Téme sa v reportáži venovala RTVS.

Ľahšie a lepšie dýchať. To je základ pre okysličenie krvi a správnu funkciu orgánov a svalov.

Oslovili nás, aby sme ľuďom ukázali jednoduchý spôsob ako si doma a bez potreby špeciálnych pomôcok uľaviť pri problémoch s dýchaním.

 

Problémy praxe

Je mimoriadne dôležité, aby ľudia po prekonaní covid-u začali rehabilitovať čo najskôr.

 

„Problémom je nedostatok kapacít a dlhé čakacie doby v štátnych zdravotníckych zariadeniach” upozorňuje certifikovaná fyzioterapeutka Katarína Mihalenková.

Služby fyzioterapeutov sú však obmedzené kvôli pandémii. Ak nechcú porušiť nariadenia, pomáhať môžu len doma u ľudí, nie vo svojich priestoroch kde majú potrebné vybavenie.

Príkladov ako sa to dá je zo zahraničia veľa. Riešenia sa označujú  pojmami ako  telemedicína, teleterapia alebo distančná terapia. Väčšina takýchto online platforiem sa zameriava na pomoc, ktorá sa dá realizovať prostredníctvom videa avšak vždy za prítomnosti odborného konzultanta, ktorý najprv vyhodnotí zdravotný stav osoby až následne odporučí ďalší vhodný postup

 

Musíme improvizovať. Po vzore zo zahraničia, poskytujeme terapiu aj prostredníctvom video konzultácií. Základom je, že počas celej terapie je klient pod dohľadom certifikovaného terapeuta. Ten klienta naviguje a zároveň kontroluje správnosť vykonávania cvikov.  Poskytuje tak okamžitú spätnú väzbu, korekciu alebo vhodnú obmenu cvikov v prípade, že klient nedokáže vykonať cvik tak, aby pomohol” vysvetlil Martin Čigáš, člen Slovenskej komory fyzioterapeutov.

 

Video návod

Boli sme požiadaní, aby sme ukázali ako uľahčiť dýchanie ľudom, ktorí aj pri ležaní v posteli pociťujú problémy.

Pozrite si video reportáž:

 

Celú reportáž STV1 si môžete pozrieť TU

 

Neváhajte nás kontaktovať

Radi Vám pomôžeme ako postupovať vo Vašom konkrétnom prípade. Stačí ak na nás obrátite prostredníctvom nášho web formulára

 

Ako rozpoznať príznaky tzv. dlhého covidu si môžete prečítať v našom predchádzajúcom článku TU