Blog

Reprezentačný vodnopólista: „Po Covid-e som nevládal vyjsť po schodoch.“


Viac ako 112 000 ľudí na Slovensku trpí tzv. Post-Covid syndrómom. Nejde pritom iba o starších či slabších. Covid-19 zanecháva následky aj na profesionálnych športovcoch. Jedným z nich je bývalý reprezentačný vodnopólista a dnes aktívny hráč PannEgry MVLC Miskolc, Lukáš Seman.

“V liečbe mi chýbala podpora, zrozumiteľne informácie od lekára, či na internete a odborná kontrola počas ochorenia. Najhorší bol pocit, že neviete čo ďalej a ste sám,” povedal Lukáš Seman s tým, že po šiestich týždňoch karantény v Maďarsku vôbec nebol v stave vrátiť sa k aktívnemu športu.

Po vyliečení problémy

Po vyliečení z Covid-19 absolvoval na Slovensku celkové vyšetrenie, ktoré okrem iného poukázalo na prekonaný zápal pľúc. 

,,Aj keď som bol už vyliečený, istú dobu som mal problém vyjsť domov po schodoch. Nevedel som chytiť dych. Musel som si sadnúť a v kľude sa dodýchať, “ spomína športovec, ktorého pľúca sú trénované dlhými rokmi aktívneho vodného póla.

„V médiách počúvame ako sa máme chrániť, ale o liečbe následkov a spôsobe, ako sa vrátiť rýchlo do normálu je stále ticho,“ povedal. Od lekára dostal odporúčanie kúpiť si pomôcku na rehabilitáciu, tzv. flutter. No tak, ako mnohí Slováci, jeho používaní a možnostiach odbornej rehabilitácie nevedel nič. 

Výzva na riešenie

Lukáš Seman preto vyzýva k riešeniu následkov pandemického ochorenia. ,,Ľudia po Covide nevedia, že sa im dá pomôcť, kam sa obrátiť. Ja som mal šťastie, že sa post-covid rehabilitácii začalo venovať rehabilitačné centrum v Košiciach, kam chodím už dlhé roky. Až oni ma usmernili sériou cvičení, ktoré mi pomohli vrátiť sa späť k aktívnemu športu,“ uzavrel Lukáš Seman.

Je mimoriadne dôležité, aby ľudia po prekonaní covid-u zbytočne netrpeli. Už pri prvých príznakoch, že ide o tzv. dlhý covid je potrebná konzultácia s odborníkom.

„Problémom v praxi je nedostatok kapacít a dlhé čakacie doby v štátnych zdravotníckych zariadeniach. Štát pritom zabudol, že existuje skupina odborne vyškolených fyzioterapeutov, ktorí by mohli pomôcť tisícom ľudí z ťažkostí po prekonaní covid-u. Certifikovaní terapeuti na POST-COVID terapiu by mali byť zahrnutí do systémového riešenia zameraného na rýchlejšie zotavenie z choroby Covid19, navrhla certifikovaná fyzioterapeutka Katarína Mihalenková z POST-COVID centra fyzioPro.

 

POST-COVID syndróm je súbor negatívnych následkov ochorenia Covid 19. Prejavuje sa napríklad pretrvávajúcimi problémami s dýchaním, bolesťami svalov a kĺbov, búšením srdca, pocitom únavy a úzkosti. Viac ako 35% ľudí, ktorí prekonali Covid-19, má aj po troch týždňoch problém sa vrátiť do bežného života. Podľa WHO je to v celosvetovom meradle 1 z 10 pacientov, až na obdobie 12 týždňov. U pacientov s najťažším priebehom, trvá rekonvalescencia až 3-6 mesiacov. Post-covid syndróm naviac zvyšuje riziko opätovného ochorenia a chronických následkov. Konzultácia s odborníkmi je preto mimoriadne dôležitá.

POST-COVID fyzioterapia je súbor odborných postupov pre následnú starostlivosť u pacientov, ktorí bojujú s následkami rôzne ťažkého priebehu ochorenia COVID-19. Ide najmä o súbor manuálnych techník a dychových cvičení, ktoré pacientovi pomáhajú postupne obnoviť funkciu pľúc, zlepšiť dýchanie, koordináciu, posilniť oslabené svalstvo a zlepšiť mentálnu kondíciu. Oproti  bežnej poúrazovej fyzioterapii má zásadne odlišné parametre. Na jej poskytovanie sú preto kompetentní fyzioterapeuti, ktorí prešli špeciálnou certifikáciou. Viac informácií na www.post-covid.sk

Ako rozpoznať príznaky tzv. dlhého covid-u si môžete prečítať v našom predchádzajúcom článku TU